Jeszcze do niedawna kuchnia połączona z salonem była rozwiązaniem stosowanym jedynie w kawalerkach, ze względu na ograniczoną przestrzeń. W czasach PRL-u w Polsce hitem w budownictwie stały się “ciemne kuchnie”, pozbawione dostępu do światła dziennego, oddzielone od salonu albo ścianą, albo szybą, albo niską ścianą zakończoną u góry blatem. Dziś bezpośrednie połączenie kuchni z salonem jest trendem obowiązującym nawet w mieszkaniach o dużych metrażach. Jak sprawić, aby te dwie przestrzenie o odmiennych funkcjach pasowały do siebie?

Obecnie coraz trudniej znaleźć ofertę nawet dużych mieszkań, loftów czy domów, która oferowałaby inne rozwiązanie niż aneks kuchenny połączony z salonem lub jadalnią. Mając taką perspektywę, trzeba pamiętać przede wszystkim o jednej nadrzędnej sprawie. W każdym domu salon pełni funkcję reprezentacyjną, bo to tam docelowo zapraszamy gości. Dlatego widoczny z salonu aneks kuchenny również musi prezentować się odpowiednio, bo jest on niejako przedłużeniem salonu. Poza tym oczywiście musi być też funkcjonalnie zaprojektowany.

Salon z kuchnią – inspiracje wnętrz

Przestrzeń dopasowana do naszych potrzeb i zgodna z naszym gustem często jest połączeniem wielu osobnych nurtów. Przeglądając różne zdjęcia dotyczące aranżacji wnętrz, możemy czerpać mnóstwo inspiracji. I to właśnie powinno być pierwszym krokiem przy planowaniu urządzania salonu z kuchnią. Żeby te przestrzenie były spójne, najlepiej poddać się jakiemuś stylowi, który wyznaczy kierunek, stylistykę, w jakiej urządzimy te pomieszczenia. Ze zdjęć realizacji innych projektów z pewnością zaczerpniemy inspiracje i podpatrzymy praktyczne rozwiązania, które będziemy chcieli zastosować u siebie. 

Aranżacja salonu z kuchnią

Nasz duży pokój z aneksem kuchennym może mieć różną stylistykę. Od wielu lat dużą popularnością cieszy się nowoczesny salon i aranżacje minimalistyczne. Aranżacja kuchni z aneksem może też inspirować się stylem etno, feng shui, śródziemnomorskim, rustykalnym czy dworkowym. Możliwości jest bardzo dużo. W niewielkich metrażach świetnie sprawdzi się styl skandynawski, który nadaje wnętrzu lekkości.

Zrób projekt salonu w "otwartą kuchnią"

Gdy wiemy już, w jakim stylu chcemy mieć pokój z kuchnią, trzeba zaprojektować odpowiednie rozmieszczenie mebli i sprzętów. Podstawowy projekt możemy wykonać samodzielnie na kartce papieru. Ustalamy w nim lokalizację wszystkich istotnych elementów wyposażenia (także istniejących instalacji), określamy ich wygląd. Bardziej szczegółowe projekty zawierają też wszystkie informacje na temat barw ścian, rodzaju podłogi, a nawet dodatkowych elementów dekoracyjnych. Jeśli mamy problematyczną przestrzeń i nie wiemy, jak ją zaprojektować, lepiej poprośmy o pomoc architekta.

Projekt dopasowany do domowników

Aranżacja kuchni z aneksem musi zostać dopasowana do liczby użytkowników. Po co kupować wielki stół, jeśli jedzą przy nim na co dzień tylko dwie osoby? Jesli mamy naprawdę mało miejsca, możemy też pomyśleć o kupnie stołu rozkładanego. Pozwoli to na zaoszczędzenie powierzchni użytkowej. Projektując salon z aneksem kuchennym, bierzemy też pod uwagę tryb życia domowników. Rodzina, której członkowie jedzą zawyczaj poza domem, nie potrzebuje raczej dużej powierzchni blatu roboczego w kuchni, dużego stołu czy pojemnej lodówki. Aneks kuchenny może przybierać niewielkie rozmiary, pozwoli to na zwiększenie powierzchni salonu. Duży pokój z aneksem kuchennym możemy natomiast wyposażyć w modną wyspę kuchenną, która zwiększy funkcjonalność oraz prezencję całego wnętrza.

Odpowiednie oświetlenie w salonie i w kuchni

W otwartym pomieszczeniu powinny być przynajmniej dwa główne, sufitowe źródła światła – po jednym w każdej strefie oraz ścienne oświetlenia kierunkowe. Będzie to podstawa do stworzenia spójnej, a i jednocześnie niezależnych przestrzeni. Jeśli lubimy ciemne kolory ścian i wykończenia frontów, pamiętajmy, że będą one optycznie zmniejszać przestrzeń. Dlatego w takim przypadku szczególnie musimy zadbać o optymalne doświetlenie światłem naturalnym bądź sztucznym.

Jak urządzić mały salon z kuchnią w bloku?

Mały salon z aneksem kuchennym wymaga bardziej precyzyjnego rozplanowania, ponieważ posiada wiele ograniczeń i wymaga wielu kompromisów. Dobrą wskazówką jest więc postawienie na jasne meble i stonowane kolory ścian. Dużą popularnością cieszą się białe meble, wykończone na wysoki połysk. Nic w tym dziwnego, ponieważ właśnei takie wykończenie najlepiej rozjaśnia pomieszczenie poprzez odbijanie światła od powierzchni szafek. W małych wnętrzach dobrze sprawdzi się lekki styl skandynawski, nowoczesny lub minimalistyczny. Tego rodzaju aranżacje salonu z aneksem kuchennym nie sprawiają wrażenia przytłoczenia. Skandynawski czy nowoczesny salon może być przy tym równie funkcjonalny, jak stylizacje dedykowane do większych pomieszczeń mieszkalnych. 

Ciekawym zabiegiem jest też niewieszanie szafek nad blatem kuchennym, co przybliży wygląd kuchni do salonu. To rozwiązanie sprawdzi się jednak u tych, którzy nie potrzebują przechowywać zbyt wielu urządzeń i przyborów kuchennych. Przede wszystkim jednak trzeba pamiętać, aby i w strefie wypoczynkowej, i w kuchennej przeplatały się elementy tego samego stylu.