Wiadomo, że każda kuchnia jest inna. Współcześnie jednak bardzo wiele z nich ma podobne rozmieszczenie poszczególnych stref. Nie jest to jednak kwestią jedynie mody.

Optymalna ergonomia pomieszczenia ułatwia po prostu poruszanie się po nim. A zasady związane z urządzaniem nowoczesnej kuchni są po prostu wszędzie takie same. Wystarczy poznać kilka podstawowych reguł, aby stworzyć kuchnię nie tylko efektowną, ale i funkcjonalną.

Ciąg technologiczny w kuchni

Kuchnię możemy podzielić na kilka stref: przygotowywania, gotowania, zmywania i przechowywania. Dobrze jest, gdy układ tych stref odwzorowuje kolejność wykonywanych czynności w kuchni. Tym sposobem, tuż przy wejściu do kuchni powinna znajdować się lodówka i szafki do przechowywania, aby móc szybko wypakować zakupy. Idealnym rozwiązaniem jest też choćby niewielki blat obok lodówki, na którym będzie można postawić ciężkie torby z zakupami. Obok powinien znajdować się zlew, aby nie trzeba było biegać na drugą stronę kuchni, gdy chcemy umyć owoce i warzywa. Po drugiej stronie zlew również powinien znajdować się blat, dopiero potem płyta grzewcza i piekarnik.

Jakie odległości zachować w kuchni?

Ważne są też odległości pomiędzy wymienionymi punktami. Przyjmuje się, że minimalna odległość blatu między lodówką, zlewozmywakiem i płytą grzewczą wynosi nie mniej niż 30 cm. Aby ułatwić nam poruszanie się po kuchni, warto też pamiętać o podstawowej zasadzie ergonomicznego trójkąta w kuchni. Każdy z tych elementów (lodówka, zlew i płyta) powinny znajdować się na “wierzchołkach trójkąta”. Aby niepotrzebnie nie biegać po całej kuchni, suma boków trójkąta pomiędzy tymi sprzętami AGD nie powinna być mniejsza niż 360 cm i nie większa niż 660 cm.

Kuchnia z jadalnią – dwie różne przestrzenie

Nawet jeśli nie mamy miejsca na osobną jadalnię, przestrzeń, w której się gotuje, i w której się je, powinny być jakoś oddzielone. W kuchni o małym metrażu świetnie sprawdzą się składane krzesła lub wysuwany stół. Także strefa przechowywania powinna być zdecydowanie bliżej strefy gotowania niż tej jadalnianej. W większych pomieszczeniach najlepszym dobrze sprawdza się modna ostatnimi czasy wyspa, przy której można jednocześnie przechowywać, ale też przygotowywać i spożywać posiłki

Jakie oświetlenie do kuchni wybrać?

Ponieważ wiele czasu spędzamy na przygotowywaniu jedzenia, z pewnością w kuchni powinno znajdować się kilka punktowych oświetleń. Dzięki nim będziemy doświetlimy najważniejsze strefy i będziemy mieli komfort pracy podczas robienia posiłków. Poza tym – tak jak w każdym innym pomieszczeniu – powinno znaleźć się światło główne. W większych kuchniach jedna lampa może nie wystarczyć jako główne światło – wtedy lepiej postawić na kilka większych lamp. Dobrze jest też oczywiście, kiedy do kuchni wpada naturalne oświetlenie, czyli światło dzienne – świetnie, jeśli nasza kuchnia wychodzi na południe lub wschód.